Все про кліщів і про те, як від них захиститися

Кліщі –

Сезон кліщів починається, коли закінчуються заморозки: наприкінці квітня – на початку травня. Найбільш активні кліщі в травні-червні, а також у вересні, але небезпека укусу залишається аж до жовтня.

Якщо літо помірно-тепле і дощове, активність кліщів буде вищою, ніж у спекотну посушливу погоду. Цього року через теплу зиму кліщі в середній смузі активізувалися раніше, і перші укуси були помічені вже наприкінці березня. Укуси кліщів небезпечні тим, що кліщі переносять потенційно смертельні захворювання, насамперед – кліщовий енцефаліт і хворобу Лайма (кліщовий бореліоз).

Де можна підхопити кліща?

Кліща можна “підчепити” не тільки за містом, а й гуляючи в міському парку.  Якщо ви маєте домашнього улюбленця – слід і про нього подумати, тварина також може підхопити, а згодом і передати вам кліща. Улюблені місця “полювання” членистоногих – узбіччя стежок з невисокою травою і заростями чагарників. Найбільш активні кліщі в ранкові і вечірні години, а ось сонячні промені вони дуже не люблять. Присмоктуються або відразу, або шукають на тілі відкриті ділянки з тонкою шкірою.

Які хвороби переносять кліщі?

  • Кліщовий енцефаліт

Гострі вірусні захворювання,  вражаючі головний та спинний мозок. Такі інфекції можуть привести до смерті або паралічам. Зараження вірусом  проходить через  укуси або через сире молоко уражених кліщем тварин (корів, кіз).

Інкубаційний період (час від укусу кліщем до появи перших симптомів) – від 2 до 25 діб. Початок гострий, з підвищенням температури до 39-40 градусів. З’являється різкий головний біль, нудота, блювота, почервоніння обличчя, шиї, верхньої частини грудей, почервоніння очей, болі в м’язах, іноді втрата свідомості, судоми.

  • Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма)

Від укусу до перших симптомів проходить від 2 до 30 днів, в середньому – два тижні. У 70% випадків навколо укусу з’являється характерна округла або овальна червона пляма діаметром понад 10 см, яка потім блідне і перетворюється на “кільце”.

Іноді така пляма може з’явитися не на місці укусу або після зникнення виникнути знову на іншій частині тіла. Через місяць пляма зникає, а ще через деякий час хвороба вражає нервову систему, серце або суглоби.

Хронічний бореліоз  призводить до інвалідності. На цьому етапі діагностувати бореліоз складно, оскільки його доводиться відрізняти від розсіяного склерозу та інших уражень нервової системи.

Що робити якщо вкусив кліщ?

Їдемо в клініку «Дві Бджілки» або інфекційну лікарню, де вам видалять кліща, а потім ви можете поїхати з ним в лабораторію, де кліща візьмуть на аналіз. Іноді лабораторії знаходяться при лікарнях. Ми видаляємо кліщів і проводимо аналіз, тому ви можете приїхати до нас, якщо раптом дитину вкусив кліщ!

Що не можна робити коли вкусив кліщ?

  • Намагатися видалити кліща самостійно – при розчавлюванні його високий ризик зараження.
  • Заливати кліща олією, спиртом, намащувати кремом, припалювати. Це не допоможе його витягти, але в деяких випадках може нашкодити.
  • Тиснути кліща, брати його голими руками, викушувати зубами, виколупувати гострими предметами, здавлювати, тягнути за брюшко, намагатися різко висмикнути.

Як виглядає укус кліща? Куди кусає кліщ?

Кліщу найзручніше присмоктуватися там, де шкіра тонша і більше потовиділення. Це місця в паху, на попереку, в підмишках, за вухами і на шиї, а також у волоссі на голові. Кліщ присмоктується не відразу – якийсь час він повзає по одязі і шкірі в пошуках “затишного містечка”. Тому часті уважні огляди допомагають видалити кліщів, які ще не встигли присмоктатися.

Крім того, сам процес присмоктування не швидкий, і якщо кліща вдалося зловити на місці злочину протягом декількох годин, ймовірність зараження менша. Правда, і виявити “свіжого” кліща буде важче – можливо, він ще не встиг напитися крові і збільшитися в розмірах.

Величина кліща становить 1-3 мм, ситий кліщ може бути набагато більшим. Кліщ може залишатися на шкірі кілька діб. Якщо він вже наситився і відпав, зрозуміти, що укус відбувся, набагато складніше.

Як захиститися від укусів кліщів?

Оскільки не від усіх хвороб, що переносяться кліщами, можна зробити щеплення, потрібно застосовувати й інші запобіжні заходи. У лісі носіть одяг з довгими рукавами, щільними манжетами, комірами. Штани вдягайте поверх чобіт. На голові повинна бути шапочка або косинка. Користуйтеся аерозолями або мазями, що відлякують кліщів.

Тримайтеся подалі від чагарників і високої трави. Повернувшись з лісу (або в наметі), огляньте один одного. Якщо оглядати один одного кожні півгодини, шансів у комах практично не залишається. Трудність полягає в тому, що не присмоктаний кліщ дуже малий і його непросто виявити.

Що робити після аналізу?

Як правило, наступного дня аналізи на кліщовий енцефаліт і бореліоз вже готові. Якщо кліщ не є носієм інфекції, можна не турбуватися. Якщо ж кліщ інфікований, це ще не означає, що він передав інфекцію вам. Тим не менш, у разі позитивних аналізів слід звернутися за медичною допомогою якомога швидше – не пізніше ніж протягом 96 годин (4 діб) з моменту укусу.

Якщо кліщ позитивний на кліщовий енцефаліт, а ви не були щеплені або отримали неповний курс щеплень, вам можуть призначити екстрену профілактику імуноглобуліном. Імуноглобулін повинен бути введений протягом 96 годин після укусу і тільки в медичному закладі, так як це білковий препарат, який в рідкісних випадках може викликати важку алергію. Ефективність профілактики залежить від того, наскільки швидко ви звернулися за допомогою.

Аналізи крові

Якщо вам не вдалося зберегти кліща і ви не знаєте, чи був кліщ заражений, а також якщо при негативних аналізах у кліща ви погано себе почуваєте – варто здати аналізи крові на інфекції, які переносять кліщі. Ви можете здати аналіз кров на бореліоз, енцефаліт і деякі інші інфекції методом ПЛР через 10-20 днів після укусу. Позитивний аналіз означає, що ви заражені. У цьому випадку треба звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Міфи і помилки про кліщів

“Мене багато разів кусали кліщі, і нічого страшного”. Так, тільки 1% кліщів заражений енцефалітом, і тільки 7% – бореліозом. Якщо обійшлося минулого разу, це не означає, що обійдеться і цього.

“Кліщі живуть на деревах і стрибають вниз на людину”. Це не так. Кліщі здебільшого живуть у траві і чагарниках на висоті до 1-1.5м від поверхні землі і залишаються на одязі, а потім, повзаючи по тілу, знаходять зручне місце для присмоктування.

“Укус кліща відразу помітний”. Ні. Ви можете пропустити “свіжого” кліща навіть при ретельному огляді.

“Кліщів відлякують різкі запахи (гвоздики, лимона)”. Це міф. Ви можете обробити одяг спеціальним аерозолем – це дійсно дозволить відлякати комах. Запахи на них не впливають.

“Якщо кліщ присмоктався, потрібно пити антибіотики”. Антибіотики не є засобами профілактики енцефаліту та інших хвороб. Також не слід пити антибіотики без призначення лікаря “про всяк випадок”.

Ми бажаємо вам вдалих прогулянок – і ніяких зустрічей з кліщами!

«Дві Бджілки» – клініка доказової медицини для дітей

“Що таке доказова медицина, в чому користь моїй дитині?” І ще сім головних питань про Evidence-based Medicine. «Навіщо моїй дитині доказова медицина?» На сьогоднішній день доказова медицина (Evidence-based Medicine) – це золотий стандарт у всьому світі. В чому суть? Лікар, який оглядає вашої дитини, повинен приймати рішення: чи відправити на додаткове обстеження (і чи потрібне воно взагалі), який діагноз, яке

Читати далі »

У чому сенс щеплень від грипу?

 Грип – це 5% від усіх ГРВІ. Чи є сенс робити щеплення? За даними ВООЗ – грип вражає щорічно 4-20% населення (5% -10% дорослих і 20% -30% дітей). Грип, дійсно, зустрічається рідше, ніж інші респіраторні вірусні інфекції (наприклад, риновірусні, аденовірусні, парагрип, РС-вірус). Але протікає грип набагато важче, частіше викликає розвиток ускладнень (серед них – пневмонія, отит, менінгіт, синусит, міозит і

Читати далі »

Що треба брати з собою в подорож з дитиною?

Що треба брати з собою в подорож з дитиною? Подорож з дітьми являє собою цілу науку. Відразу ж у батьків виникає питання “Що ж взяти з собою в дорогу?” Чим годувати дитину, розважати її, що може знадобитися в дорозі… І це далеко не всі завдання, які потрібно вирішити батькам, збираючись подорожувати. Отже внесемо ясність в ці питання і постараємося все

Читати далі »

Все про кліщів і про те, як від них захиститися

Кліщі – Сезон кліщів починається, коли закінчуються заморозки: наприкінці квітня – на початку травня. Найбільш активні кліщі в травні-червні, а також у вересні, але небезпека укусу залишається аж до жовтня. Якщо літо помірно-тепле і дощове, активність кліщів буде вищою, ніж у спекотну посушливу погоду. Цього року через теплу зиму кліщі в середній смузі активізувалися раніше, і перші укуси були помічені

Читати далі »

“Дисбактеріоз” і доказова медицина

“Дисбактеріоз” і доказова медицина Батьки часто чують: “У вашої дитини дисбактеріоз. Треба лікувати! “. А чи треба лікувати насправді? Чи існує такий діагноз взагалі? Чи є доведена ефективність пробіотиків? Що ми знаємо на сьогодні про дисбактеріоз кишківника? Що таке мікрофлора? І чому вона так важлива? Коротко: Всі мікроорганізми, які мешкають на нашому тілі і всередині нашого тіла – мікробіом або

Читати далі »

Сонячні опіки та діти

Що таке сонячний опік? Сонячний опік – це червона, болісна шкірна реакція після дії ультрафіолетового (УФ) світла. Шкіра поглинає УФ-сонячне світло від сонця, а також штучні джерела світла, такі як солярій. УФ-промені також можуть завдати невидимої шкоди шкірі. Надмірні сонячні опіки спричиняють зморщування та передчасне старіння шкіри. Вплив сонця також є основною причиною раку шкіри. Діти часто проводять значну частину

Читати далі »

Терміновий виклик лікаря