«Дві Бджілки» – клініка доказової медицини для дітей

“Що таке доказова медицина, в чому користь моїй дитині?” І ще сім головних питань про Evidence-based Medicine.

«Навіщо моїй дитині доказова медицина?»

На сьогоднішній день доказова медицина (Evidence-based Medicine) – це золотий стандарт у всьому світі. В чому суть?

Лікар, який оглядає вашої дитини, повинен приймати рішення: чи відправити на додаткове обстеження (і чи потрібне воно взагалі), який діагноз, яке призначити лікування. І всі ці рішення доктор приймає не тільки (і не стільки) на основі власного клінічного досвіду, а й на основі керівництв, які підготовлені за результатами великих міжнародних досліджень.

Всі лікарі клініки Дві Бджілки працюють за принципами доказової медицини.

Звідки беруться ці рекомендації і чому їм потрібно довіряти?

Спеціальні авторитетні організації приймають рішення про ступінь доказовості методу або ліки (за результатами великих досліджень, проведених за суворими правилами): Всесвітня організація охорони здоров’я, Кокранівське співробітництво (The Cochrane Collaboration), Товариство інтенсивної терапії (Society for Critical Care Medicine), Управління з контролю якості харчових продуктів і медикаментів (FDA). Ці ж експертні органи пишуть рекомендації для лікарів. Вони публікуються англійською мовою на спеціальних інтернет-сайтах для лікарів.

Всі доктора Дві Бджілки знають англійську мову і в обов’язковому порядку стежать за оновленням рекомендацій.

Лікар доказової медицини: чим він відрізняється?

Лікар, що дотримується принципів доказової медицини:

 • Завжди може аргументувати призначення. При необхідності він дасть вам посилання на керівництва і рекомендації міжнародних лікарських спільнот.
 • Не призначить зайвих обстежень.
 • Не призначить ліків, за якими немає доказової бази і ефективність яких не доведена в строгих дослідженнях. Для прикладу найпростіше – при лікуванні ГРВІ наш лікар не призначить імуномодуляторів, ліків з сумнівною ефективністю. Такий же підхід стосується всіх захворювань.
 • Не поставить неіснуючий діагноз – наприклад, дисбактеріоз або вегето-судинна дистонія.
 • Не буде використовувати застарілі протоколи лікування, при наявності сучасних посібників. Загальні принципи ведення пацієнтів як в Україні, так і за кордоном однакові. Наприклад, призначення антибіотика при пневмонії або ангіні. Однак, на жаль, українські протоколи діагностики та лікування пацієнтів найчастіше багато в чому застаріли. Наприклад, у багатьох рекомендаціях по лікуванню ГРВІ досі вказуються гомеопатичні препарати або імуностимулятори. Вони не покращують стан здоров’я, а часто продовжують захворювання і провокують розвиток побічних ефектів. Наші лікарі докладно пояснюють необхідність і доцільність прийому того чи іншого препарату, спираючись на світовий досвід.
 • Лікар доказової медицини навчається безперервно і постійно: стежить за новими дослідженнями, їздить на медичні конференції (включаючи закордонні), стажується за кордоном.

А як же лікарський досвід? Він що, нічого не значить?

Ми не заперечуємо значення клінічного досвіду лікаря. Звичайно ж, він допомагає в постановці правильного діагнозу і виборі адекватного лікування. Але суб’єктивний досвід будь-якого (навіть самого іменитого) лікарі не дасть такої ж бази знань, як результати великого числа контрольованих досліджень.

Три роки нам лікар рекомендував одне лікування, а через рік – інше. Як це розуміти?

Це нормальна ситуація. Медицина не стоїть на місці, проводяться нові дослідження ефективності препаратів, методів. Результати оновлюються і іноді переглядаються. Педіатр стежить за всіма новітніми рекомендаціями на авторитетних медичних ресурсах і коригує свої призначення. Але! За умови, що в кожному випадку лікар може обгрунтувати свій вибір.

Чи може лікар доказової медицини призначити гомеопатію?

Ні. Абсолютно всі дослідження гомеопатичних засобів не довели жодної ефективності. Якщо колись з’явиться якісне дослідження, що доводить зворотне, ми обов’язково переглянемо свою точку зору.

А як доказові лікарі ставляться до щеплень?

 • Відповідально заявляємо: робити щеплення дітям необхідно! Масова вакцинація дітей вже врятувала людство від цілого ряду найнебезпечніших захворювань. Медична статистика по всьому світу підтверджує, що ризик ускладнень від вакцинації дітей – мінімальний.
 • Вакцини, які ми використовуємо, стають з кожним роком більш безпечними, гіпоалергенними і, разом з тим, ефективними. У клініці Дві Бджілки ми використовуємо тільки кращі препарати з мінімальними ризиками розвитку побічних ефектів. Ми орієнтуємося на статистику та рекомендації світових експертів, і ніколи – на дешевизну або рекламну кампанію.
 • Всі правила підготовки до щеплень і проведення щеплень дітям неухильно дотримуються. Таким чином, ми серйозно знижуємо відсоток дітей, у яких щеплення викликає нехай і мінімальне погіршення стану.

Якщо доказова медицина така хороша, чому в Україні мало подібних клінік?

Це дуже складне питання, що вимагає окремої статті. Якщо відповідати на нього схематично, то:

 • В Україні сильна традиція медицини, заснованої на думці авторитетів. “Мій професор в інституті вчив так – і я буду лікувати за його рекомендаціями”, “Відомий доктор радить наступне – і я буду радити пацієнтам те ж саме”, “Велика фармакологічна компанія заявила про ефективність ліків – я буду його призначати”.
 • Сьогодні є більш авторитетні джерела – медичні керівництва і стандарти, засновані на серйозних дослідженнях. Але “традиційна”, “авторитарна” медицина часто їх ігнорує. Досвід окремо лікаря ставиться вище доказової бази.
 • Загальні складності з володінням англійською мовою. Щоб бути хорошим доказовим лікарем, потрібно знати англійську. Сьогодні це – мова міжнародного спілкування медиків. Всі результати великих якісних досліджень публікуються англійською, все авторитетні медичні ресурси англомовні.
 • Лікар повинен розвиватися, постійно вчитися. Не у всіх докторів є мотивація і можливості для цього.

Але ми бачимо, як ситуація змінюється. Слідом за нами відкриваються інші дитячі клініки, які теж дотримуються принципів Evidence-based medicine.

«Дві Бджілки» – клініка доказової медицини для дітей

“Що таке доказова медицина, в чому користь моїй дитині?” І ще сім головних питань про Evidence-based Medicine. «Навіщо моїй дитині доказова медицина?» На сьогоднішній день доказова медицина (Evidence-based Medicine) – це золотий стандарт у всьому світі. В чому суть? Лікар, який оглядає вашої дитини, повинен приймати рішення: чи відправити на додаткове обстеження (і чи потрібне воно взагалі), який діагноз, яке

Читати далі »

У чому сенс щеплень від грипу?

 Грип – це 5% від усіх ГРВІ. Чи є сенс робити щеплення? За даними ВООЗ – грип вражає щорічно 4-20% населення (5% -10% дорослих і 20% -30% дітей). Грип, дійсно, зустрічається рідше, ніж інші респіраторні вірусні інфекції (наприклад, риновірусні, аденовірусні, парагрип, РС-вірус). Але протікає грип набагато важче, частіше викликає розвиток ускладнень (серед них – пневмонія, отит, менінгіт, синусит, міозит і

Читати далі »

Що треба брати з собою в подорож з дитиною?

Що треба брати з собою в подорож з дитиною? Подорож з дітьми являє собою цілу науку. Відразу ж у батьків виникає питання “Що ж взяти з собою в дорогу?” Чим годувати дитину, розважати її, що може знадобитися в дорозі… І це далеко не всі завдання, які потрібно вирішити батькам, збираючись подорожувати. Отже внесемо ясність в ці питання і постараємося все

Читати далі »

Все про кліщів і про те, як від них захиститися

Кліщі – Сезон кліщів починається, коли закінчуються заморозки: наприкінці квітня – на початку травня. Найбільш активні кліщі в травні-червні, а також у вересні, але небезпека укусу залишається аж до жовтня. Якщо літо помірно-тепле і дощове, активність кліщів буде вищою, ніж у спекотну посушливу погоду. Цього року через теплу зиму кліщі в середній смузі активізувалися раніше, і перші укуси були помічені

Читати далі »

“Дисбактеріоз” і доказова медицина

“Дисбактеріоз” і доказова медицина Батьки часто чують: “У вашої дитини дисбактеріоз. Треба лікувати! “. А чи треба лікувати насправді? Чи існує такий діагноз взагалі? Чи є доведена ефективність пробіотиків? Що ми знаємо на сьогодні про дисбактеріоз кишківника? Що таке мікрофлора? І чому вона так важлива? Коротко: Всі мікроорганізми, які мешкають на нашому тілі і всередині нашого тіла – мікробіом або

Читати далі »

Сонячні опіки та діти

Що таке сонячний опік? Сонячний опік – це червона, болісна шкірна реакція після дії ультрафіолетового (УФ) світла. Шкіра поглинає УФ-сонячне світло від сонця, а також штучні джерела світла, такі як солярій. УФ-промені також можуть завдати невидимої шкоди шкірі. Надмірні сонячні опіки спричиняють зморщування та передчасне старіння шкіри. Вплив сонця також є основною причиною раку шкіри. Діти часто проводять значну частину

Читати далі »

Терміновий виклик лікаря