“Дисбактеріоз” і доказова медицина

“Дисбактеріоз” і доказова медицина

Батьки часто чують: “У вашої дитини дисбактеріоз. Треба лікувати! “. А чи треба лікувати насправді? Чи існує такий діагноз взагалі? Чи є доведена ефективність пробіотиків? Що ми знаємо на сьогодні про дисбактеріоз кишківника?

Що таке мікрофлора? І чому вона так важлива?

Коротко: Всі мікроорганізми, які мешкають на нашому тілі і всередині нашого тіла – мікробіом або мікрофлора. У кожної людини своя унікальна мікрофлора. У нормі – більшість бактерій нешкідливі, є умовно-патогенні. А патогенних бути не повинно.

Детально: Склад мікробіома і його роль для організму людини вивчаються давно, і наші знання повняться разом з розвитком лабораторної науки. Багато хто знає, що трохи більше 10 років тому був “розшифрований” геном людини. В останні роки за допомогою аналогічних технологій вченим вдалося виділити і розшифрувати геном мікроорганізмів, що мешкають у нашому тілі. Доведено, що загальна вага мікробів у тілі дорослого доходить до 3 кг і більше. Звичайно, вся ця біомаса якось взаємодіє з людським організмом. Більшість бактерій непатогені (нешкідливі) для людини, частина – умовно патогенні, тобто можуть викликати активне інфекційне захворювання за певних умов (на тлі хвороби, стресу, імунодефіциту та ін.). Патогенних мікроорганізмів у складі нормальної мікрофлори бути не повинно!

Часто вже під словом “мікрофлора” мають на увазі саме мікрофлору кишечника. Саме кишечник найбільш щільно заселений мікроорганізмами – більше тисячі різних видів мікробів, серед яких не тільки бактерії, але і гриби, віруси. Всі разом вони:

  • захищають наш організм від потенційно патогенних мікроорганізмів, у тому числі збудників кишкових інфекцій;
  • беруть участь у процесах травлення, реакціях імунітету;
  • синтезують деякі вітаміни і речовини, необхідні клітинам кишківника для нормального функціонування.

Що таке “дисбактеріоз”? Чи існує такий діагноз?

Коротко: діагнозу немає, але є такий стан. Термін використовується в основному в науковій літературі. А як впливають кишкові мікроорганізми на розвиток захворювань – поки вивчається.

Детально: Без сумніву існує СТАН порушення складу та функції мікрофлори. Термін “Disbiosis” зараз дуже активно використовується в тому числі в зарубіжній літературі. Чи існує діагноз “Дисбактеріоз”? Це питання часто стає критерієм визначення професійної грамотності лікаря. У сучасній класифікації хвороб такого діагнозу дійсно немає! Зараз активно вивчаються механізми впливу кишкових мікроорганізмів на розвиток ряду захворювань. Серед них запальні захворювання кишечника (хвороба Крона і неспецифічний виразковий коліт), синдром роздратованого кишечника, рак товстої кишки, гострий гастроентерит, антибіотикоасоційована діарея і псевдомбранозний коліт). Так само доведено, що є зміни у складі кишкової мікрофлори при позакишкових захворюваннях: ожиріння, хронічні захворювання печінки, цукровий діабет, метаболічний синдром. Але чи є дисбіоз/дисбактеріоз кишечника причиною або наслідком – сьогодні немає однозначної відповіді. Зміни в складі кишкової мікрофлори лише один з можливих факторів розвитку цих захворювань, при цьому конкретні механізми впливів поки не ясні. Розглядати дисбактеріоз як самостійне захворювання неправильно!

Підбиваємо підсумки:

  • Дисбактеріоз – це не діагноз! У дисбактеріозу немає конкретних клінічних проявів. Але до теперішнього часу багато незрозумілих симптомів і скарг лікарі та пацієнти пов’язують саме з ним.
  • Проблема надлишкового пошуку та лікування “Дисбактеріозу” небезпечна. Постійні спроби діагностувати стан дисбіозу/дисбактеріозу за допомогою “аналізу кала на дисбактеріоз” можуть призводити до негативних наслідків:
  • для клінічно здорової дитини (вона росте, розвивається нормально, у неї немає скарг) і її батьків це додатковий стрес – батьки думають, що дитина не здорова.
  • Це зайва трата грошей і часу на додаткові обстеження і “лікування аналізу”.
  • при наявності патологічних симптомів у дитини прикриття діагнозом “дисбактеріоз” може відстрочити виявлення та терапію основного захворювання, призвести до ускладнень і тим самим завдати шкоди здоров’ю пацієнта.
  • Вибираючи лікаря, шукайте того, хто уважно поставиться до скарг і стану дитини в цілому, буде виключати реальні хвороби, а не буде займатися лікуванням незначних аналізів!

«Дві Бджілки» – клініка доказової медицини для дітей

“Що таке доказова медицина, в чому користь моїй дитині?” І ще сім головних питань про Evidence-based Medicine. «Навіщо моїй дитині доказова медицина?» На сьогоднішній день доказова медицина (Evidence-based Medicine) – це золотий стандарт у всьому світі. В чому суть? Лікар, який оглядає вашої дитини, повинен приймати рішення: чи відправити на додаткове обстеження (і чи потрібне воно взагалі), який діагноз, яке

Читати далі »

У чому сенс щеплень від грипу?

 Грип – це 5% від усіх ГРВІ. Чи є сенс робити щеплення? За даними ВООЗ – грип вражає щорічно 4-20% населення (5% -10% дорослих і 20% -30% дітей). Грип, дійсно, зустрічається рідше, ніж інші респіраторні вірусні інфекції (наприклад, риновірусні, аденовірусні, парагрип, РС-вірус). Але протікає грип набагато важче, частіше викликає розвиток ускладнень (серед них – пневмонія, отит, менінгіт, синусит, міозит і

Читати далі »

Що треба брати з собою в подорож з дитиною?

Що треба брати з собою в подорож з дитиною? Подорож з дітьми являє собою цілу науку. Відразу ж у батьків виникає питання “Що ж взяти з собою в дорогу?” Чим годувати дитину, розважати її, що може знадобитися в дорозі… І це далеко не всі завдання, які потрібно вирішити батькам, збираючись подорожувати. Отже внесемо ясність в ці питання і постараємося все

Читати далі »

Все про кліщів і про те, як від них захиститися

Кліщі – Сезон кліщів починається, коли закінчуються заморозки: наприкінці квітня – на початку травня. Найбільш активні кліщі в травні-червні, а також у вересні, але небезпека укусу залишається аж до жовтня. Якщо літо помірно-тепле і дощове, активність кліщів буде вищою, ніж у спекотну посушливу погоду. Цього року через теплу зиму кліщі в середній смузі активізувалися раніше, і перші укуси були помічені

Читати далі »

“Дисбактеріоз” і доказова медицина

“Дисбактеріоз” і доказова медицина Батьки часто чують: “У вашої дитини дисбактеріоз. Треба лікувати! “. А чи треба лікувати насправді? Чи існує такий діагноз взагалі? Чи є доведена ефективність пробіотиків? Що ми знаємо на сьогодні про дисбактеріоз кишківника? Що таке мікрофлора? І чому вона так важлива? Коротко: Всі мікроорганізми, які мешкають на нашому тілі і всередині нашого тіла – мікробіом або

Читати далі »

Сонячні опіки та діти

Що таке сонячний опік? Сонячний опік – це червона, болісна шкірна реакція після дії ультрафіолетового (УФ) світла. Шкіра поглинає УФ-сонячне світло від сонця, а також штучні джерела світла, такі як солярій. УФ-промені також можуть завдати невидимої шкоди шкірі. Надмірні сонячні опіки спричиняють зморщування та передчасне старіння шкіри. Вплив сонця також є основною причиною раку шкіри. Діти часто проводять значну частину

Читати далі »

Терміновий виклик лікаря